Vzdělávání pacientů

Cukrovka

je metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi
Hlavní hormon regulující hladinu cukru (glykémii) v krvi -inzulín je vytvářen beta buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Existují 2 typy onemocnění. Mají rozdílnou příčinu vzniku i způsob léčby.

Nemocní s DM 1.typu nevytváří vlastní inzulín v důsledku zničení beta buněk autoimunitním zánětem. První příznaky jsou obvykle hubnutí, žízeň, nadměrné pití a močení, únavnost, nevýkonnost.  Zamezit vzniku DM 1.typu nelze.Léčí se podáváním inzulinu.
Podstatou DM 2.typu je porucha reaktivity tkání na inzulín - inzulínová resistence .Nejčastější příčinou rozvoje tohoto onemocnění je životní styl spojený s nedostatkem pohybu, přejídáním a vznikem obezity.

Většina nemocných trpí ještě dalšími poruchami jako jsou vysoký krevní tlak, zvýšená hladina tuků a kyseliny močové v krvi.
Základem  prevence i  léčby DM 2. typu je udržení normální tělesné hmotnosti a dostatečná fyzická aktivita. Tam, kde tato opatření nestačí, je nutné navíc podávat léky  a někdy i zahájit podávání inzulínu tak abychom zabránili předčasnému rozvoji komplikací.Mezi chronické komplikace patří postižení ledvin (snížená funkce až selhání ledvin), očí (poškození sítnice, slepota, šedý a zelený zákal), cév ( ateroskleróza, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda), nervů (brnění, bolesti končetin), dolních končetin (otlaky, vředy, defekty, záněty, nutnosti amputací), zažívacího ústrojí (poruchy trávení, vyprazdňování, žlučníkové kameny.
 

Hypertenze = vysoký krevní tlak

Jedná se o nebezpečné onemocnění, které se projevuje zvýšeným krevním  tlakem nad 140/90 mm Hg . Za středně těžkou hypertenzi se pokládají hodnoty nad l80/105, za těžkou pak nad 200/115 mm Hg. Je však nutné si uvědomit, že krevní tlak během dne kolísá. Závisí na různých faktorech, zvyšuje se rovněž při větší psychické nebo fyzické zátěži.Důležitá je i denní doba. Nejvyšší krevní tlak mívá člověk ráno po probuzení a pak odpoledne mezi 16. a 18. hodinou. Neléčený vysoký tlak se v průběhu let sice pomalu, ale stále zvyšuje a má za následek zvýšené riziko onemocnění srdce a cév nebo i smrti na srdeční infarkt,  mozkovou mrtvici nebo selhání ledvin. Zhoubná (maligní) hypertenze - 250/130 mm Hg i více vyžaduje okamžitou léčbu!!
 

Příznaky

  • Zpočátku může být dlouhou dobu bez příznaků
  • Bolest hlavy - především v oblasti čela a spodiny lebeční
  • Bušení srdce a zrychlená  srdeční akce
  • Poruchy vidění , šumění v uších
  • Únava, nespavost
  • Krvácení z nosu
  • Nevolnost, závratě
  • Zhoršený dech

 

Hyperurikemie a dna

Hyperurikémie je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi – látky, která se vyskytuje v organizmu běžně. Stoupne-li množství kyseliny močové v těle nad určitou hodnotu, dojde k jejímu vysrážení a tvorbě krystalů, které se ukládají nejčastěji v okolí kloubů či v ledvinách.

Dieta
Dieta s nízkým obsahem purinů – Rozhodně by jste se měli vyhýbat hrášku, špenátu a růžičkové kapustě. Obsahují totiž látku purin, který se v lidském těle přeměňuje na kyselinu močovou. Vysoké množství této látky však obsahuje rovněž maso a ryby či pivo. Omezte příjem masa, vyvarujte se masových vývarů, vnitřností, špenátu, luštěnin, kakaa, nakládaných a konzervovaných potravin a pikantních jídel. Snažte se přejít spíše na mléčné bílkoviny. Podrobnosti k dispozici v ordinaci.
 

Režimová opatření

  • Normalizujte Vaši tělesnou hmotnost a nepřejídejte se.
  • Omezte příjem alkoholu – tak, jako byste měli řídit auto.
  • Pijte hodně tekutin (cca 3 litry za den).
  • Užívejte pravidelně léky, které Vám předepsal Váš lékař.

 

Inkontinence moči

 Stav, při němž člověk není schopen regulovat odchod moči. může postihovat ženy i muže a to v jakémkoliv věku.Nekontrolovatelným únikem moči trpí převážně ženy v produktivním věku. Statistiky hovoří o tom,že např.stresovou inkontinencí trpí asi 20% žen vex věku kolem 45 let.

Druhy inkontinence:

  • stresová - je nejčastější a projevuje únikem moči zpravidla malého množství při fyzických aktivitách spojených s náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku(při kašli,kýchnutí,smíchu,běhu,zvědání břemen)
  • urgentní - je 2. nejčastější formou projevuje se náhlým
  • neovladatelným nucením na močení s únikem většího množství moči.
  • smíšená  - pacient trpí jak stresovou,tak i urgentní inkontinencí.
  • reflexní - je příznakem neurologického onemocnění nebo poranění mozku a míchy.V důsledku ztráty volné kontroly nad centrem  pro močení v míše se močový měchýř vyprazdňuje bez nutkání a reflexně jako u kojence
  • paradoxní je způsobena získanou slabostí svaloviny močového měchýře a projevuje se neúplným vyprazdňováním a postupně se zvětšujícím se zůstatkem moči v měchýři po močení.
     

Léčba: cvičení na posílení pánevního dna  (obrázky jsou k dispozici v ordinaci) Farmakologickou, chirurgickou léčbu určuje urolog nebo urogynekolog. Předpis inkontinentních pomůcek (vložky,kalhotky,vložné pleny) je možný pouze  na základě  předchozího  vyšetření a doporučení specialisty.

 

Smíšená hyperlipidemie- vyšší hladina tuků v krvi

Slovo hyperlipidemie je složeninou z řeckých výrazů hyper ("nadměrný") a lipos ("tuk").
Smíšená hyperlipidémie znamená současné zvýšení koncentrace celkového cholesterolu nad 5 mmol/l a triglyceridů nad 2,3 mmol/l.

 

Cholesterol je látka tukové povahy, je součástí buněk a stavební jednotkou nervů a některých hormonů. Ač je pro organizmus nezbytná, její vysoké množství již může způsobovat pouze problémy. Cholesterol je v krvi transportován dvěma druhy proteinů. Jednak jsou to lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL neboli „zlý cholesterol"), které transportují  cholesterol do tkání  a tam způsobují usazování nadbytečného cholesterolu v cévních stěnách. Zde se následně tvoří tzv. sklerotické pláty, které zužují prostor pro průtok krve a omezují pružnost cév. Dále transport zajišťují  lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL neboli „hodný cholesterol"). Ty transportují cholesterol z tkání do jater, kde se degraduje.
 

Nemoc  se projevuje většinou až v dospělosti hromaděním tuku na kůži víček, nad šlachami končetin, v očích a bolestmi břicha. Prvním příznakem se může stát také až konečná fáze závažné komplikace hyperlipidémie – totiž ateroskleróza a její důsledky, jimiž jsou srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.